I. Cesta do zasněženého ráje
Konnichiwa (こんにちは).
Japonsko je fascinující země s bohatou historií, kulturou a přírodními krásami. Pokud plánujete nezapomenutelný trip, zde je několik užitečných informací, které vám pomohou připravit se na váš výlet.
Cesta byla zatraceně dlouhá, ale stála za to. Letěli jsme z Prahy do Londýna, pak do Tokya a nakonec do Sappora. Celková doba letu z Prahy do Sappora se pohybuje mezi 19 - 34 hod., v závislosti na zvoleném letu a počtu přestupů. Průměrná cena letenek z Prahy do Sappora se pohybuje okolo 25 000 Kč.
Být z Česka a ocitnout se zde je jako přesunout se na jinou planetu. Úplně jiná kultura, mentalita, jídlo a hlavně... tolik sněhu!
Země kontrastů a laskavosti
Tato země nás naprosto dostala. Lidé jsou neskutečně milí, zdvořilí a ochotní. Všude je čisto, všechno funguje a jídlo je prostě fantastické. A kultura? To je kapitola sama pro sebe. Chrámy, svatyně, gejši... Je to úplně jiný svět, který stojí za to prozkoumat.
Užitečné informace před cestou
Možnosti letecké dopravy:
Doprava ze Sappora do Niseko United
Po příletu do Sappora máte několik možností, jak se dostat do Niseko United:
- Autobus: Z letiště New Chitose Airport (CTS) jezdí pravidelné autobusy přímo do Niseko United. Cesta trvá přibližně 2,5-3 hodiny a stojí 700,- Kč.
- Vlak: Z letiště nebo centra Sappora můžete jet vlakem do stanice Kutchan, odkud jezdí pravidelné autobusy do Niseko United. Cesta trvá přibližně 2,4 hodiny.
- Taxi: Taxi je nejdražší varianta, ale nabízí největší pohodlí a flexibilitu. Cesta z letiště do Niseka trvá přibližně 2 hodiny.
Hokkaido je proslulé svými fantastickými lyžařskými středisky, která lákají milovníky zimních sportů z celého světa. Zde jsou některá z nejlepších:
- Niseko United:Toto středisko je největší a nejznámější na ostrově a nabízí rozmanitý terén pro všechny úrovně lyžařů a snowboardistů. Je proslulé svým bohatým sněžením, širokou škálou sjezdovek a mimo sjezdovek, moderními lanovkami a bohatým nočním životem.
- Rusutsu Resort:Rusutsu je další rozsáhlé středisko s rozmanitým terénem, včetně dlouhých upravených sjezdovek, snowparků a možností pro freeride. Středisko je také známé svými termálními prameny a zábavním parkem.
- Furano Ski Resort:Furano je oblíbené středisko pro rodiny s dětmi a začátečníky, ale nabízí také náročnější sjezdovky a backcountry terény. Středisko je známé svými malebnými výhledy na okolní hory a údolí.
- Kiroro Resort:Kiroro je menší a klidnější středisko s vynikajícími sněhovými podmínkami a terénem vhodným pro všechny úrovně lyžařů. Středisko je také známé svými moderními hotely a relaxačními zařízeními.
- Sahoro Resort:Sahoro je středisko s výbornými podmínkami pro začátečníky a rodiny s dětmi, ale nabízí také náročnější sjezdovky a snowpark. Středisko je obklopeno krásnou přírodou a nabízí výhledy na okolní hory.
My jsme si vybrali nejznámější resorty v oblasti, Niseko United a Moiwa. Během těch 12 dní jsme měli neuvěřitelné štěstí na sníh. Padalo skoro pořád. Prašan byl neuvěřitelně lehký a nadýchaný, prostě dokonalost.
Strmé svahy, úzké žlaby, otevřené pláně... Prostě všechno, co si freerider může přát. A když k tomu přidáte ten nekonečný japonský prašan, tak je to prostě nirvána.
Niseko United
Niseko United je rozsáhlý resort, který zahrnuje čtyři propojené oblasti: Annupuri, Niseko Village, Hirafu a Hanazono. Každá z nich má svůj vlastní charakter a nabízí něco pro každého. Zatímco Annupuri je známá svými dlouhými sjezdovkami a výhledy na horu Yotei, Hirafu je centrem nočního života a apres-ski zábavy.
Základní informace:
- Poloha: Ostrov Hokkaido, Japonsko
- Nadmořská výška: 250–1308 m n. m.
- Počet sjezdovek: Přes 70
- Celková délka sjezdovek: Přes 60 km
- Nejdelší sjezdovka: 5,6 km
- Počet lanovek a vleků: 38
- Roční sněhové srážky: Průměrně 15 metrů (velmi suchý prašan)
- Sezóna: Prosinec - duben
Lyžařské terény:
- Sjezdovky pro začátečníky: Široké a mírné sjezdovky ideální pro výuku a začátečníky.
- Sjezdovky pro středně pokročilé: Různorodé sjezdovky s různým sklonem a profilem.
- Sjezdovky pro pokročilé: Náročné sjezdovky s prudkými úseky a boulemi.
- Freeride: Rozsáhlé terény mimo sjezdovky s hlubokým prašanem.
- Snowparky: Několik snowparků s různými překážkami pro freestylery.
Moiwa Ski Resort
Moiwa, menší středisko sousedící s Niseko United, je oblíbeným cílem zkušených freeriderů, kteří hledají náročnější terén a méně davů. Sjezdovky v Moiwa jsou strmější a terén je členitější, což vytváří ideální podmínky pro technický freeride. Díky propojení s Niseko United můžete využít skipas platný pro obě střediska.
Základní informace:
- Poloha: Ostrov Hokkaido, Japonsko, sousedí s Niseko United
- Nadmořská výška: 355–1020 m n. m.
- Počet sjezdovek: 13
- Celková délka sjezdovek: 11 km
- Nejdelší sjezdovka: 2,5 km
- Počet lanovek a vleků: 6
- Roční sněhové srážky: Průměrně 15 metrů (velmi suchý prašan)
- Sezóna: Prosinec - duben
Lyžařské terény:
- Sjezdovky pro začátečníky: Omezený počet, Moiwa je spíše pro středně pokročilé a pokročilé lyžaře.
- Sjezdovky pro středně pokročilé: Většina sjezdovek spadá do této kategorie, nabízejí různorodý terén.
- Sjezdovky pro pokročilé: Několik náročnějších sjezdovek s prudšími úseky.
- Freeride: Hlavní lákadlo Moiwa, rozsáhlé terény s hlubokým prašanem.
Japow - tak trochu jiný prašan
Japow (zkratka pro "Japanese powder") je termín používaný pro označení lehkého a nadýchaného sněhu, který je typický pro Japonsko, zejména pro ostrov Hokkaidó. Tento druh sněhu je velmi oblíbený mezi snowboardisty a lyžaři díky svým jedinečným vlastnostem, které umožňují hladkou a snadnou jízdu v hlubokém sněhu.
Japonský prašan je proslulý svou lehkostí a nadýchaností, což je způsobeno kombinací několika faktorů:
-
Geografie: Japonské ostrovy leží v zóně, kde se střetávají studené a suché větry ze Sibiře s teplým a vlhkým vzduchem z Japonského moře. Tento střet vytváří ideální podmínky pro vznik sněhových vloček s nízkým obsahem vody.
-
Vlhkost: Vlhkost vzduchu hraje klíčovou roli ve struktuře sněhových vloček. V Japonsku je vzduch během zimy poměrně suchý, což vede k tvorbě menších a jednodušších vloček, které se snadno spojují a vytvářejí lehký a nadýchaný sníh.
-
Teplota: Teplota vzduchu ovlivňuje tvar a velikost sněhových vloček. V Japonsku jsou zimní teploty často nízké, což podporuje vznik malých a suchých vloček, které se snadno spojují a vytvářejí lehký a nadýchaný sníh.
-
Vítr: Silné větry ze Sibiře přinášejí do Japonska velké množství studeného a suchého vzduchu, který dále podporuje vznik lehkých a nadýchaných sněhových vloček.
Rozdíly oproti jiným místům na světě:
Sněžení v Japonsku se liší od sněžení v jiných částech světa především kvůli kombinaci výše uvedených faktorů. Například v Evropě nebo Severní Americe je vzduch často vlhčí, což vede k tvorbě větších a těžších sněhových vloček. V některých oblastech světa mohou být také teploty vyšší, což ovlivňuje strukturu sněhu.
Japonský prašan je tedy výsledkem unikátního spojení geografických, klimatických a meteorologických podmínek, které vytvářejí ideální prostředí pro vznik lehkého a nadýchaného sněhu, který je snem každého snowboardisty a lyžaře.
Sněhové srážky
Niseko United je proslulé svým bohatým sněžením, které výrazně převyšuje většinu alpských středisek. Průměrný roční úhrn sněhu v Niseku se pohybuje kolem 15 metrů, zatímco v Alpách je průměrný roční úhrn sněhu obvykle mezi 5 a 10 metry.
Niseko těží ze své polohy na ostrově Hokkaido, který je vystaven studeným větrům ze Sibiře a vlhkosti z Japonského moře. Tato kombinace vytváří ideální podmínky pro tvorbu sněhových srážek, zejména v zimních měsících.
Frekvence sněžení:
- Prosinec - únor: Během těchto měsíců je nejvyšší pravděpodobnost sněžení. Může sněžit několikrát týdně, někdy i každý den. Není neobvyklé, že za 24 hodin napadne 20-30 cm nového sněhu.
- Listopad a březen: Sněžení je stále časté, ale méně intenzivní než v hlavní sezóně. Může sněžit několikrát za měsíc.
- Duben: Sněžení je méně časté, ale stále možné.
Niseko United nabízí 11 bran (Gates), které umožňují přístup do sidecountry a backcountry terénu. Každá brána má své specifické vlastnosti a je vhodná pro různé úrovně jezdců.
Pokud jsi už studoval mapu Niseko United, určitě sis všiml různě rozesetých bran po celém resortu. Celkem jich je 11 (dvě jsou v Moiwa), označené G1 až G11. Každá z nich otevírá přístup k nehlídanému terénu napříč horami. Brány spravuje Niseko Avalanche Information Center (NAIC), který denně poskytuje informace o počasí, sněhových podmínkách a lavinovém nebezpečí.
Právě tady najdeš jedny z nejlepších freeridových terénů na světě!
Příprava je základ
- Než se vydáš k bránám, je důležité být dobře připravený. I když to není povinné, důrazně doporučuji mít s sebou kompletní lavinovou výbavu: lavinový vyhledávač, sondu a lopatu. Tohle vybavení může zachránit život v případě lavinové nehody. S ním budeš nejen ty sám v mnohem větším bezpečí, ale hlavně budeš moct pomoct někomu jinému, kdyby se něco stalo. A samozřejmě je naprosto nezbytné umět tuhle výbavu správně používat.
- Ještě důležitější než vybavení jsou ale tvoje dovednosti a znalosti potřebné pro pohyb v backcountry. Umět rozpoznat nebezpečný terén, předvídat rizika a správně se orientovat jsou dovednosti, které můžou výrazně snížit riziko nehody. Pokud jsi v backcountry nováček, zvaž najmout si horského průvodce nebo absolvovat kurz, abys byl v bezpečí a vytěžil ze svého zážitku maximum.
Bezpečnost až na prvním místě
- Nisekské brány otevírají cestu k jedinečným zážitkům, ale pohyb v backcountry je spojený s riziky. Lavinové nebezpečí je reálná hrozba, a proto je důležité mít aktuální informace a na jejich základě se rozhodovat, které brány a kdy použít. Před každým výletem si vždycky zkontroluj denní bulletin NAIC a nezapomeň si vzít s sebou potřebnou lavinovou výbavu.
Gate 1: L-Ji Gate – tvůj vstup do lesního ráje
- Brána č. 1 se nachází na pravé straně sjezdovky na vrcholu Annupuri, kousek pod horní stanicí lanovky Jumbo Pair č. 4. Svah je orientovaný na západ/jihozápad a padá do údolí Osawa. Průjezd touto bránou ti otevře cestu k nádherným lesním sjezdovkám s dostatkem prašanu během hlavní sezóny. Je to ideální místo, kde si můžeš zdokonalit jízdu v lese mimo rušné středisko. Spodní část sjezdu tě dovede k přírodnímu halfpipe, který ústí zpět na úpatí Annupuri. Tohle místo doporučuji zkušenějším jezdcům.
Gate 2: Annupuri Peak Gate – výšlap za odměnu
- Brána č. 2 je umístěna na vrcholu lanovky Jumbo Pair č. 4, ale k samotnému výjezdu z brány je potřeba kousek popojít pěšky. Není to dlouhá túra a odměnou ti bude parádní terén. Můžeš se buď spustit rovnou dolů mezi stromy, podobně jako u brány č. 1, ale s vyšším startovním bodem. Já ti ale doporučuju traverzovat co nejvýše a nejvíce doprava, abys dosáhl na hřeben Centre Ridge (Naka-one), kde tě čekají skvělé otevřené pláně s prašanem. Tenhle hřeben sdílíš s back bowl, takže ať už pojedeš po hřebeni nebo sjezdovkou, skončíš v dalším halfpipe, který tě zavede zpátky na úpatí Annupuri.
Gate 3: Hirafu Peak Gate – výstup na vrchol
- K bráně č. 3 se dostaneš z vrcholu lanovky King č. 4 (známé taky jako "masový hák" nebo "krabice od pizzy"). Tahle brána vede na samotný vrchol hory Annupuri, což je 20-30 minut pěší túry od horní stanice lanovky. Výstup je ze začátku poměrně strmý, ale směrem k vrcholu se terén zmírní a čeká tě chata na vrcholu hory. Tahle brána nabízí největší výběr různých sjezdů v backcountry, takže za dobrých sněhových podmínek tady během hlavní sezóny běžně potkáš spoustu dalších nadšenců. Je to prostě nejlepší místo, kde můžeš být, když přes noc pořádně nasněží!
- Z vrcholu se můžeš vydat několika směry, ale některé z nich vyžadují buď pěší návrat, nebo odvoz autem. Důrazně doporučuju mít jasno v tom, kam přesně jedeš, protože za sněžení může být orientace docela obtížná.
Gate 4: Fujiwara No Sawa Gate – ráj prašanu (když máš štěstí)
- Tahle brána se nachází na vrcholu lanovky King č. 4 a za prašanových dnů je to tady doslova horká půda. Vyžaduje sice krátký výšlap, ale zdaleka ne tak dlouhý jako u brány č. 3 (proto tady taky bývá docela narváno). Dostaneš se tady do spodní poloviny East Ridge, což znamená spoustu otevřených plání prašanu, bez zdržování výstupem na vrchol. Tohle místo je ale přímo pod místem, kam padá sníh z East Ridge, takže se nachází v lavinové dráze, na což je potřeba myslet.
- Můžeš jet rovnou dolů od brány, což tě zavede kolem vstupu k bráně č. 5 a dolů do rokle, která ústí u spodní stanice lanovky Hanazono č. 3. Když budeš traverzovat doleva, dostaneš se dál po East Ridge až k Jackson's Cornice. Tím se sice vzdálíš od snadného návratu do Hanazono, ale otevře se ti cesta k letní přístupové cestě nebo dolní části Jackson's.
Gate 5: Hanazono Gate – ideální brána pro začátečníky
- Tahle brána je snadno dostupná z vrcholu lanovky Hanazono č. 3, stačí krátká procházka po rovince za horní stanicí lanovky a jsi na východní straně hory. Tohle je skvělá brána pro ty, kteří si chtějí poprvé vyzkoušet nisekské backcountry, protože když se budeš držet vpravo, snadno se dostaneš zpátky do resortu pod lanovkou Hanazono č. 3.
- Od brány můžeš traverzovat doleva do rokle Fujiwara No Sawa, nebo ještě dál přes horu. Sklon je tady poměrně mírný, takže je to skvělé místo pro carvingové oblouky v prašanu. Když pojedeš dál dolů k hranici lesa a budeš se držet vpravo, vrátíš se zpátky k lanovce. Pokud se vydáš z vrcholu brány doprava, najdeš jedny z nejlépe rozmístěných stromů v celém Niseku.
Gate 6: Moiwa Peak Gate - překlenutí mezi světy - Moiwa a Niseko United
- Hned jak vystoupíš z hlavní lanovky na vrcholu Moiwa Ski Resort, po pravé ruce tě přivítá brána č. 6. Tohle je ta hlavní spojka mezi Niseko United a Moiwa resortem. Kromě pár pohodových sidecountry lajn (nalevo od sjezdovek Moiwa Ski Resort) se v téhle zóně ale nachází i spousta nástrah včetně dropů a vysokých břehů potoků.
- Takže pozor! I když lákadlo prozkoumat terén za hranicemi resortu je silné, v případě brány č. 6 platí dvojnásob, že je potřeba mít oči na stopkách a být obezřetný.
Gate 7: E-Sawa Gate – vstupenka do backcountry i pro středně pokročilé
- Brána E-Sawa se nachází nalevo od Annupuri, směrem dolů od lanovky Jumbo Pair č. 3. Protože je to brána uvnitř resortu, nevyžaduje žádné pěší výstupy a terén je relativně mírný (až na vstup). Všechny sjezdy vedou zpět ke spodní stanici gondoly Annupuri, takže je to skvělé místo pro středně pokročilé jezdce, kteří se chtějí seznámit s nisekským backcountry.
- Když se po vstupu budeš držet vpravo, dostaneš se pod lanovku, kde tě čeká přírodní halfpipe, který je ideální pro freestyle. Na téhle straně najdeš otevřené pláně, které vedou dolů k prašanovým polím. Když se u vstupu vydáš doleva, čeká tě strmější terén s otevřenými lesními průseky. Oba směry tě nakonec dovedou k mírnějšímu terénu dole, kde si můžeš užít hluboký prašan.
Gate 8: Hachi-ban Gate – krátká, ale intenzivní jízda v lese
- Brána č. 8 se nachází kousek po cestě dolů od lanovky Annupuri Jumbo č. 4, podél ohraničujícího lana na pravé straně. Je to poslední vstupní bod z resortu do údolí Osawa, kam se dá dostat i krátkým traverzem od horní stanice gondoly Annupuri.
- Lesní sjezdy do údolí Osawa od brány č. 8 jsou docela úzké, takže jsou vhodnější pro zkušenější jezdce. Není tu moc převýšení, takže jízdy jsou krátké. Díky orientaci svahu ale nabízí vynikající prašanové zážitky ve větrných nebo slunečných dnech. Zkušení jezdci si užijí hledání té nejlepší lajny mezi stromy, než se svah stočí do údolí, které vede zpět na úpatí Annupuri.
Gate 9: Waterfall Gate – skrytý poklad uprostřed resortu
- Tahle brána se nachází na vrcholu lanovky Hanazono č. 2, hned vedle začátku sjezdovky Holiday Run. Nabízí skvělé lesní sjezdy mezi stromy a je to oblast, kde se hromadí spousta čerstvého sněhu. Přestože je tahle brána přímo v resortu (stačí kousek popojít od lanovky doleva), často se na ni zapomíná. Díky tomu tady můžeš i odpoledne najít netknuté lajny a je to super místo na poslední jízdu dne.
- Když se spustíš rovnou od brány, čeká tě krátká, ale zábavná jízda, která končí na sjezdovce Holiday Run vedoucí zpátky ke gondole Hirafu. Dávej si pozor na výjezd, protože potřebuješ slušnou rychlost, abys překonal rokli před Holiday Run (to může být pro nezkušené jezdce nebo snowboardisty docela oříšek). Když budeš traverzovat víc doleva, můžeš si vybrat delší trasu skrz oblast. Sleduj spád terénu, překonej pár potoků a nech si po levé ruce vodopád, který tě dovede zpět k úpatí Hanazono.
Gate 10: Moiwa – sidecountry lahůdka, ale pozor na zrádnou rokli!
- Brána č. 10 tě vypustí do sidecountry napravo od sjezdovek Moiwa. Čeká tě tady spousta zábavného terénu, ale pozor! Dost zdejších lajn zahrnuje pořádně dlouhý traverz zpátky k moiwským sjezdovkám. A když to přeženeš se zápalem objevování a zajedeš moc daleko, budeš potřebovat pořádné navigační schopnosti, aby ses vyhnul nepříjemné rokli.
Gate 11: Mizuno No Sawa Gate – poklad Niseko Village
- Jediná brána, ke které se dostaneš z Niseko Village, je brána č. 11. Je to brána uvnitř resortu, zhruba v polovině hory. Nejsnadněji se k ní dostaneš gondolou Niseko Village, odkud sjedeš směrem k lanovce Wonderland. Nalevo od lanovky tě čeká krátký výšlap do kopce a pak dlouhá rovná cesta vedoucí k prašanové rokli, která nabízí jedny z nejlepších jízd v Niseku. Je to skvělé místo na jízdu během sněhových bouří, protože nízká nadmořská výška a stromy udrží sníh v dobrém stavu.
- Jakmile se dostaneš z rovné cesty, můžeš se vydat na obě strany rokle, kde najdeš různou obtížnost terénu. Když pojedeš doleva, dostaneš se pod gondolu, kde je nahoře velké otevřené pole s relativně mírným sklonem. Tady si můžeš užít parádní carvingové oblouky a nabrat rychlost, než tě terén nasměruje doprava a dolů do rokle. Tahle oblast je prudší, ale nabízí skvělý sníh mezi stromy. Dole tě čeká upravená sjezdovka, která tě dovede zpět ke spodní stanici gondoly.
- Sjezdovka doprava je mnohem náročnější, ale určitě patří k nejlepším svahům v celém Niseku. Najdeš tady hřeben dlouhý asi 300 metrů, kde si můžeš vybrat z mnoha lajn dolů do rokle. Díky navátí sněhu větrem tady často najdeš čerstvé lajny po celý den a všechny vedou rovnou zpátky ke gondole. Dávej si ale pozor na známou římsu, která se na téhle straně může tvořit kvůli silnému větru. Na jaře se tady taky kvůli slunci můžou tvořit trhliny.
V. Niseko pravidla: Bezpečnost především, zábava až potom!
V posledních letech bylo zaznamenáno několik úmrtí lyžařů a snowboardistů v Niseko United a Moiwa, především v důsledku lavin v backcountry terénu. Je důležité si uvědomit, že jízda mimo sjezdovky je vždy spojena s rizikem a vyžaduje odpovídající znalosti, vybavení a zkušenosti.
Niseko dřív drželo smutný primát v počtu smrtelných lavinových nehod v celém Japonsku. Proto vznikla takzvaná Niseko pravidla, která mají za cíl snížit a předcházet nehodám v backcountry.
Jasně, že respektujeme tvou svobodu lyžovat/snowboardovat kde chceš, ale taky nám na tobě záleží a chceme, abys byl v bezpečí.
Proto musí všichni návštěvníci resortu dodržovat následující pravidla, která platí pro bezpečnost všech.
- Vždycky používej brány při vstupu do backcountry.
- Nepodlejzávej ohraničující lana.
- Každý, kdo lyžuje/snowboarduje v backcountry, by měl mít helmu a lavinový vyhledávač.
- Vstup do backcountry je zakázaný, když jsou brány zavřené.
- Nikdy nevstupuj do zakázaných oblastí (kromě oficiálních záchranných a výzkumných operací).
- Děti ze základní školy nesmí do backcountry, pokud je nedoprovází dospělá osoba.
A ještě něco navíc:
- Za záchranné operace v backcountry se účtuje minimálně 100 000 jenů (cca 16 000 Kč).
- Porušení pravidel může vést k zákazu používání zařízení resortu, zabavení skipasu nebo odmítnutí vydání nového skipasu.
- Hodně nehod se stalo za špatného počasí. Buď vždycky opatrný a nepřeceňuj sebe ani svoje vybavení. Dodržuj pokyny Horské služby. Dej si pozor na trhliny a stromy. Hory nejsou nikdy 100% bezpečné.
Důležité informace:
- Oficiální informace o lavinovém nebezpečí v oblasti najdeš na webu Niseko Avalanche Information: http://niseko.nadare.info/
- Lavinové nebezpečí se odhaduje pomocí systémů a metod vyvinutých Niseko Avalanche Institute.
- Důrazně doporučujeme mít s sebou lavinový vyhledávač, sondu a lopatu. Tohle vybavení může zachránit nejen tvůj život, ale i život tvých parťáků.
VI. Gastroporno - ráj pro chuťové pohárky
Ostrov Hokkaido, nejsevernější z hlavních japonských ostrovů, je proslulý nejen svými zasněženými horami a dechberoucími scenériemi, ale také svou jedinečnou a bohatou kulinářskou scénou. Hokkaido, díky svému chladnému klimatu a úrodné půdě, nabízí čerstvé a kvalitní suroviny, které se odrážejí v místních specialitách.
- Mořské plody: Díky své poloze a dlouhému pobřeží je Hokkaido rájem pro milovníky mořských plodů. Zdejší speciality zahrnují čerstvé sushi a sashimi z lososa, tuňáka, kraba, krevet a dalších mořských živočichů. Vyhlášená je také ikura (lososí jikry) a uni (mořský ježek).
- Ramen: Ramen je japonský pokrm z nudlí podávaný v masovém nebo rybím vývaru, často dochucený sójovou omáčkou nebo miso pastou. Na Hokkaidu najdete několik variant ramen, včetně miso ramen, který je typický pro Sapporo, hlavní město ostrova.
- Jingisukan (jehněčí barbecue): Jingisukan je specialita z grilovaného jehněčího masa a zeleniny, která je oblíbená po celém Hokkaidu. Maso se griluje na speciální pánvi s klenutým středem, kde se shromažďuje šťáva a tuk, které se pak používají k dochucení zeleniny.
- Mléčné výrobky: Hokkaido je známé svou produkcí mléčných výrobků, zejména sýrů, másla a zmrzliny. Místní mlékárny vyrábějí širokou škálu sýrů, od měkkých po tvrdé, a zmrzlina z Hokkaida je vyhlášená svou krémovou konzistencí a bohatou chutí.
- Další speciality: Mezi další speciality Hokkaida patří kaisendon (mísa s mořskými plody na rýži), zangi (smažené kuře), soup curry (kari polévka) a různé druhy zeleniny, jako jsou brambory, kukuřice a dýně.
Obecně lze říci, že ceny v Niseku a Moiwa (Hokkaido, Japonsko) jsou vyšší než v České republice. Zde je přehled průměrných cen:
Potraviny v obchodech:
- Mléko (1 litr): 200-300 jenů (cca 33-50 Kč)
- Chléb (bochník): 250-400 jenů (cca 41-66 Kč)
- Voda (1,5 litru): 100-200 jenů (cca 16-33 Kč)
- Pivo (0,5 litru): 300-500 jenů (cca 50-83 Kč)
- Jablka (1 kg): 500-800 jenů (cca 83-133 Kč)
Jídlo v restauracích:
- Levná restaurace: 1000-2000 jenů (cca 165-330 Kč)
- Střední třída: 2000-5000 jenů (cca 330-830 Kč)
- Dražší restaurace: 5000+ jenů (cca 830+ Kč)
Hokkaido je skutečným rájem pro milovníky jídla. Díky čerstvým a kvalitním surovinám, rozmanitosti chutí a vůní a tradičním i moderním kulinářským postupům si zde každý najde něco, co potěší jeho chuťové pohárky. Nezapomeňte tedy při své návštěvě Hokkaida objevovat nejen jeho přírodní krásy, ale také jeho bohatou kulinářskou scénu.
VII. Závěr
Tahle cesta byla pro nás obrovským zážitkem. Poznali jsem novou kulturu, zažili jsme neuvěřitelný snowboarding a potkali jsem skvělé lidi. Japonský prašan je prostě něco, co si každý snowboardista musí zažít. A pokud hledáte dobrodružství a chcete si zajezdit v jednom z nejlepších freeridových středisek na světě, tak Niseko a Moiwa jsou jasná volba.
Takže pokud máte rádi prašan, dobrodružství a chcete zažít něco nového, tak neváhejte a vyrazte do Japonska. Stojí to za to!
Snowboardingu zdar!
Zdeny z Exilu